Önde gelen editör, gazeteci ve medya yöneticilerinin basın özgürlüğünü küresel boyutta savunmak için bir araya gelerek oluşturduğu Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 5-7 Aralık 2018 tarihlerinde, Ankara ve İstanbul’da üst düzey toplantılar gerçekleştirmek üzere IPI heyeti ile birlikte Türkiye’ye geliyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Markus Spillmann’ın başkanlığında gelecek IPI heyeti, Ankara ve İstanbul’a yapacağı üç günlük resmi ziyaretinde Türk hükümeti temsilcileri, yabancı diplomatlar, gazeteci ve sivil toplum örgütlerinin üyeleri ile bir araya gelecek. Toplantılar, Türkiye’de medyaya uygulanan baskılar ve 2016 darbe girişiminden bu yana 170’e yakın medya kuruluşunun kapatılmasıyla sonlanan gelişmeleri gündemine alacak. IPI’ın “Free Turkey Journalists” kampanyası dahilinde toplanan verilere göre bugün 161 gazeteci parmaklıklar ardında bulunmakta. Gazetecilerin neredeyse tamamı asılsız ve çelişen terör suçlamalarıyla karşı karşıya. Türkiye çapında yürütülen dava gözlemlerimizin raporları gösteriyor ki; gazeteciler eksik veya hatalı adli süreçlere tabi tutuluyor, duruşmaya katılma ve öz savunma gibi haklar dahil, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesince koruma altına alınan temel hak ve hürriyetlerinden yoksun bırakılıyor.

Türkiye’de basın özgürlüğü üzerine hazırladığımız veri raporunu görmek için tıklayınız.

IPI delegemiz:

  • IPI Yönetim Kurulu Başkanı Markus Spillmann
  • IPI Direktörü Barbara Trionfi
  • Sandy Bremner, BBC İskoçya, Kuzey ve Kuzeydoğu Adalar Bölgesi eski Yazı İşleri Sorumlusu
  • IPI Türkiye Savunu Koordinatörü Caroline Stockford
  • IPI Savunu Koordinatörü Ravi P. Prasad

Ziyaretin son günü olan 7 Aralık Cuma, IPI, İstanbul’da bir basın konferansı verecektir. Basın konferansında, IPI temsilcileri farklı paydaşlarla yapılan görüşmelerin değerlendirmesini katılımcılara aktaracak, Türkiye medyasının gelişiminde ileriye dönük başlıca endişe ve sorunların altını çizecek, ve bağımsız gazeteciliğin sürdürülebilmesi için atılması gereken adımlar üzerine konuşulacaktır.

Ziyaret süresince iletişim numarası:

IPI Türkiye Savunu Koordinatörü Caroline Stockford (İngilizce/Türkçe): +90 537 419 21 79 veya cstockford@ipi.media

Basın konferansı yer ve zaman:

7 Aralık 2018, Cuma 10:00

Adahan Hotel, General Yazgan Sokağı No: 14, 34430 Beyoğlu/İstanbul

IPI hakkında

Uluslararası Basın Enstitüsü, 1950’den bu yana basın özgürlüğünü savunmak, haber ve bilginin serbest dolaşımını artırmak için çalışan ve kaliteli gazeteciliğin yayılmasını amaçlayan editör, gazeteci ve medya yöneticilerinin oluşturduğu global bir örgüttür. Hükümetlerden bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olan IPI, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve UNESCO gibi kurumlara danışmalık statüsüne sahiptir.